مسجد و حسینیه حضرت امام خمینی

استاد روح الله کاظم زاده

دوشنبه, ۶ مرداد ۱۳۹۳، ۰۲:۰۶ ب.ظ

استاد روح الله کاظم زاده ، خالق اذان انتظار

ماجراهای خلق یک اذان دلنشین از زبان خالقش . . .

 

اصلا نمی‌دانم چی شده که این اذان آمده. یک بار رفتم حرم امام رضا(ع). مسؤولان آنجا اصرار داشتند که این اذان را بگویم. بعد به من گفتند باید تست بدهی. با وجود اینکه من خودم تقاضا نکرده بودم خواندم. بعد آن آقا به من گفتند که اذان، خیلی اذان زیبایی است ولی نمی‌توانیم پخش کنیم، قبول نمی‌کنند. می‌گفتند این اذان یک جوری است. نمی‌شود، اگر بگذاریمش ایراد می‌گیرند.


 
یادم است یک بار آقایی به من گفت که من به خاطر این اذان آمده‌ام مسجد. خیلی خوشحال شدم. گفتم خدا را شکر اذان باعث شد که یک نفر بیاید مسجد، خاصیت اذان همین است.


 
در رادیو می‌خواستند که من همان اذان را بخوانم ولی دست‌کاریش کنند تا قابل‌پخش باشد. گفتم این کار را نمی‌کنم. شورای عالی قرآن در صدا وسیما این اذان را رد می‌کند. آنها خیلی سخت نگاه می‌کنند. می‌گویند که اذان حتما باید تجوید داشته باشد. لحنش فلان باشد. در حالی که اصلا نگاه نمی‌کنند که ممکن است این اذان تاثیرگذار باشد. مردم را به نماز و به مسجد جذب کند.


نه فقط در ایران؛ در سوئد، عراق، عربستان و در کشورهای مختلف شیعه‌ها دارند از این اذان استفاده می‌کنند. به من ارتباطی ندارد. اینها اصلا به من ربطی ندارد. حتما خدا خودش دارد هدایتش می‌کند به خیلی‌ها. آدم‌ها خودشان احساس می‌کنند این اذان خالصانه گفته شده است. من هم معتقدم آن اذان اولیه خالص بوده است. 
قضیه ضبط کردن اذان هم بامزه بود؛ مثل اینکه رفته بودند به مسجد گفته بودند که این اذان را می‌خواهیم. یادم است بچه‌های مسجد مسخره می‌کردند، می‌گفتند که اینها را باش، آمده‌اند اذان ضبط کنند، فکر کردند خبری هست. بعد مدام دیده بودند که دارد تقاضا زیاد می‌شود، به این فکر افتاده بودند که ضبطش کنند.


 
البته اذان دوبار ضبط شده است؛ یکی اذان صبح بود، من خیلی صدایم گرفته بود. چون آن مدتی هم که اعتکاف بود ما باید روزه می‌گرفتیم. دیگری هم مغرب بود که آن مغرب بهتر از آب در آمده است. خودم هم نمی‌دانم کدام بین مردم است.


 
خانمم می‌گوید این اذان را خدا به خاطر ازدواج با من بهت هدیه داده. چون بعد از ازدواج این اتفاق افتاد .

 یادم است که شهادتین را با غرور می‌گفتم، من واقعا اشهد ان علیا ولی‌الله را که می‌گویم با غرور می‌گویم. غرور نه غرور منفی بلکه احساس افتخار می‌کردم.


 
به نظر من باید نگاه کنند ببینند چی تاثیر دارد؛ ما که الان در به در دنبال این هستیم که ستاد اقامه اذان تشکیل بدهیم، آن وقت چرا یک اذانی که مردم را می‌تواند به نماز و ارتباط با خدا جلب کند، پخشش نمی‌کنند؟

۹۳/۰۵/۰۶
سعید چیذری